Je dobrá hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepceJako součást života mnohých žen je dnes brána antikoncepce. Máte však o tomto způsobu ochrany všechny informace? Jaké výhody má hormonální antikoncepce? Pro koho je vhodná? Pro koho není vhodná?

Začátek sexuálního života ženy je ve znamení rozhodování. Žena se rozhoduje, který druh antikoncepce bude ten nejlepší pro ni. Antikoncepce se rozděluje na dvě základní metody. Na hormonální a nehormonální. Metoda nehormonální pracuje na principu bariéry (kondom či pesar) a také může obsahovat látky, které likvidují spermie (spermicidní čípky, spermicidní gely). Hormonální antikoncepce jsou pilulky a také náplasti. Všechno má své plusy a mínusy. Váš gynekolog by Vás měl poučit o druzích antikoncepce, které jsou k dostání. Gynekolog by měl vysvětlit vše, co vás zajímá a také pro vás určit ten nejlepší způsob antikoncepce. Tento článek se zabývá antikoncepci hormonální, tedy pilulkami.

TOP 20 nejprodávanějších vibrátorů

Hormonální antikoncepce

Jako nejspolehlivější způsob ochrany, před početím dítěte, je brána antikoncepce v podobě pilulek. Hormonální antikoncepce je založena na tom, že zabraňuje vajíčku, aby z vaječníku dozrálo, ovulaci. Hormonální antikoncepce rovněž působí v oblasti děložní sliznice. Ta zabraňuje vajíčkům, aby se uvolnila. Antikoncepce má mnoho účinků. Například zahušťuje hled v děložní sliznici, ten brání spermiím, aby pronikali k vajíčku, a také zabraňuje pohyblivosti vejcovodů.

Hormonální antikoncepce má také mnoho jiných účinků (kromě bránění početí): upraví se ženin menstruační cyklus, upraví se menstruační krvácení, pleť se zlepšuje, snižuje se riziko rakoviny vaječníku, dělohy, konečníku, tlustého střeva, obtíže u menstruačního cyklu se snižují. Rovněž se snižuje riziko zánětů dělohy, zánětů pobřišnice a vejcovodů. Mohou se také užívat přerušovaně. Tato antikoncepce je známá tím, že se objevuje nízký výskyt nežádoucích účinků. Také je k dispozici v mnoha druzích.

 Druhy hormonální antikoncepce

Nejčastější typ je kombinovaná perorální antikoncepce. Pilulky obsahují oba ženské hormony, estrogen i gestragen. A to během celé doby užívání. Podle toho, kolik hormonů je v tabletkách, se tato antikoncepce dělá na jednofázovou, dvoufázovou a třífázovou. Jednofázová je taková, kdy pilulky totožnou dávku hormonů. Dvoufázová znamená, že se pilulky sestavují z dvojího typu, ty obsahují oba hormony, jen v různých dávkách. Třífázová napodobuje přirozené kolísání hormonů, které se při menstruačním cyklu odehrává.

Výhody hormonální antikoncepce

Hlavní výhodou je vysoká spolehlivost před neplánovaným početím dítěte. Kondom není až tak spolehlivý, může například prasknout či sklouznout během pohlavního styku. Spermicidní gel se může zneutralizovat mýdlem a náplast se může v nestřežené chvíli sloupnout a odpadnout. Když berete pilulky přesně dle návodu, pravidelně a poctivě, jedná se o antikoncepční metodu, která je nejspolehlivější.

Tělu, dnes hormonální antikoncepce, dodává jen velmi nízkou hladinu hormonů a ta by tělu neměla nijak uškodit. Pilulky se užívají velmi jednoduše (porovnáváme se zaváděním nitroděložního tělíska či antikoncepčními tyčinkami) a žena se sama může rozhodnout, kdy pilulky užívat a kdy ne. Antikoncepční náplast a její užívání spočívá také v tom, že si žena musí určit, kam náplast umístí.

vedlejším účinkům hormonální antikoncepce můžeme připsat taky upravení menstruačního cyklu, který je nepravidelný. Ženy při užívání mají menstruační cyklus pravidelný, bývá lépe snesitelný, a pokud menstruační cyklus provázely bolesti, nyní se zmírní. Krvácení probíhá kratší dobu. Také se objevuje, že je žena vyrovnanější poté, co bere pilulky. To je však velmi individuální, některá žena je po pilulce vyrovnanější, jiná zase citlivější a náladová.

Hormonální antikoncepci ženě předepisuje její lékař, tedy gynekolog, doporučit tyto pilulky může lékař kožní či i praktický. Pokud trpíte na silné akné, je antikoncepce jedna z možností, jak jej léčit. Když žena užívá pravidelně hormonální antikoncepci, je nutno chodit pravidelně na prohlídky.

Nevýhody hormonální antikoncepce

I přes všechny výhody, hormonální antikoncepce není vhodná volba pro každou ženu. Je-li žena zdravá, při užívání antikoncepce se není potřeba ničeho obávat. Jsou však zdravotní obtíže, které se s užíváním hormonální antikoncepce přímo vylučují. Hormonální antikoncepce se nemůže užívat ve chvíli, kdy žena trpí například trombózou, vysokým krevním tlakem, poruchou srážlivosti krve či onemocněním jater. Hormonální antikoncepce se dále nepředepisuje ženám, které onemocněly rakovinou děložní sliznice, prsu či vaječníku. Ženy, které mají nadváhu nebo silné kuřačky by se měli užívání hormonální antikoncepce vyhýbat, jelikož zde může docházet k vyššímu riziku vzniku trombo-embolických komplikací.

U některých žen antikoncepční pilulka snižuje chuť na sex. To je však velmi individuální pocit. Některým ženám chuť na milování naopak zvyšuje, u jiných snižuje či vymizí úplně.

Dnešní pilulky obsahují jen minimum hormonů. I tak však nějaké hormony obsahují, a když je do těla dostáváme denně, dostáváme určitou dávku chemie do těla.

Mýty a pověry o hormonální antikoncepci

S hormonální antikoncepcí je spojena řada pověr a mýtů. Na některé z nich se nyní podíváme.

Užívání hormonální antikoncepce a přibírání na váze

Na váhu nemá hormonální antikoncepce žádný vliv. Tato pověra je z dob starší generace, kdy pilulky v sobě měly větší množství hormonů. V těch dnešních je hormonů mnohem méně. K výraznějšímu váhovému nárůstu u nových pilulek nedochází. Ženy citlivější na hormony možná mohou ze začátku mírně přibrat. Jde však o tekutinu v lidském organismu, ne o tuk.

Hormonální antikoncepce jako nepřirozená věc

Pilulka hormonální antikoncepce obsahuje stejné hormony, jaké jsou ve vaječníku. Lékaři zjistili, že takováto pilulka může chránit dělohu a i vaječníky před rakovinou. Tyto umělé hormony obsaženy v tabletkách mohou ženu chránit před určitými nezhoubnými nádory prsu.

Hormonální antikoncepce je pro játra škodlivá

Další pověra hrozí tím, že při užívání hormonální antikoncepce se poškozují játra a musíte chodit pravidelně na jaterní testy. Hormonální antikoncepce nemá žáden vliv na játra. Na pravidelné testy tak chodit nemusíte. Ovšem jestliže jste v minulosti měla onemocnění jater, tyto testy u vás význam mají.

Sedmidenní pauza znamená, že je žena nechráněná

Během sedmidenní pauzy, kdy žena nebere pilulky, není chráněna před početím, to je další pověra. I v této sedmidenní pauze je žena před početím chráněná a nepotřebuje k tomu žádnou další ochranu.

Hodně se diskutuje o tom, zda je dobré během užívání hormonální antikoncepce dobré udělat delší pauzu. Když žena netrpí žádnými vedlejšími účinky, není nutno pauzy dělat. Může brát pilulky dlouhodobě. Je však otázka, co je to dlouhodobé užívání.

Hormonální antikoncepce jako zdroj neplodnosti

Další pověra. Není nalezeno žádné spojení mezi užíváním pilulek a neplodností. Hormonální antikoncepce pomáhá snižovat výskyt mimoděložních těhotenství a gynekologických zánětů. Navíc také pomáhá vejcovodům v jejich průchodnosti a udržuje ženu plodnou.

Sbírka metod na zvětšení a rozšíření penisu

O autorovi

Beáta Benešová

Beáta Benešová

Jsem redaktorkou tohoto erotického magazínu již více než 5 let. Ráda experimentuji a testuji osobně erotické pomůcky, na něž, poté vytvářím recenze. Otestovala jsem se svým partnerem a sama přes 40 erotických pomůcek. Mám velmi ráda sex, ale i svého přítele, kterému jsem 100% věrná.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..