Menopauzu můžete zvládnout s elegancí, váš sexuální život nekončí

Menopauzu můžete zvládnout s elegancí

Menopauze (odborně klimakteriu) bohužel nemůžete nijak zabránit, jedná se o přirozený proces života ženy. Možná znáte menopauzu také jako „přechod u ženy“, čímž se právě myslí období, které u žen nastává přibližně okolo 40. roku života. Nástup menopauzy je často velmi individuální, ale její průběh je víceméně vždy stejný – přestože některé ženy přechodem prochází lépe a komfortněji než jiné.

V období menopauzy prochází žena fyziologickými změnami, kdy například pohlavní orgány přestávají plnit svou funkci při těhotenství a přichází poslední menstruace. Následně už žena není schopna přirozenou cestou otěhotnět.

Vyžeň nudu z ložnice - 720x90

Přechod u žen je stále opředen mnoha tajemstvími, nebo spíše mýty, které bohužel z neznalosti mezi sebou ženy šíří. Některým možná věříte i vy – přesvědčte se samy a odhalte nejčastější mýty o menopauze. Jedním z nich je, že po menopauze už samotný sex za nic nestojí, ovšem není to pravda. Existuje nespočet žen, které jsou po klimakteriu mnohem vášnivější než dříve.

Pokles ženských pohlavních hormonů s sebou přináší mnoho změn a obtíží

Přechod u ženy po 40 letech s sebou přináší mnoho příznaků způsobených razantním poklesem ženského pohlavního hormonu v těle, což vyvolá nutné změny. Tímto poklesem překonáte milník, který může lékař diagnostikovat. Období menopauzy je u žen provázeno fyzickou i psychickou krizí. Žena často není schopna cokoli dělat, protože k věcem cítí nechuť, stává se nervově labilní a může propadat až do depresí.

  • návaly horka a nadměrné pocení, zejména v noci
  • nabírání na váze
  • nervozita, psychická labilita a deprese
  • poruchy spánku a únava
  • bušení srdce, úzkost
  • osteoporóza
  • problémy s vysokým cholesterolem

A jaké jsou další příznaky, které vás mohou v období přechodu překvapit? Detailní shrnutí příznaků menopauzy vám pomůže se s nimi lépe vypořádat.

Během menopauzy projdete 4 cykly

Jakmile žena vstoupí do menopauzy, čekají ji celkem 4 cykly, kterými v období klimakteria musí projít. Každý z těchto cyklů je jedinečný a charakteristický, díky tomu vám lékaři mohou účinně pomoci zmírnit obtíže, případně diagnostikovat, jak dlouho ještě u vás bude přibližně menopauza trvat. Celková délka menopauzy je pro každou ženu velmi individuální, některé ženy ji prodělají rychleji, jiné zase pomaleji, ale třeba bez větších obtíží.

Premenopauza – období ještě před samotnou menopauzou, kdy má žena stále pravidelnou menstruaci.
Menopauza – menstruace je nepravidelná a dochází k jejímu vymizení kvůli slabé folikulární aktivitě.
Perimenopauza – charakteristické období těsně po menopauze, může se objevit ještě nepravidelný menses.
Postmenopauza – úplně poslední cyklus, kdy dochází k naprosté ztrátě ovariální funkce a celkově natrvalo vymizí menstruace.

Jak zmírnit příznaky menopauzy a čím proti ní bojovat?

Nejdříve ze všeho je potřeba si ujasnit, že proti menopauze se bojovat nedá, nemůžete bojovat proti něčemu, co je pro tělo naprosto přirozené. Můžete však napomoci k tomu, aby měla menopauza co nejsnazší průběh bez příliš bolestivých nebo negativních příznaků. K tomu samozřejmě patří pravidelná návštěva vašeho gynekologa, což je základ, protože vám může poskytnout cenné informace a zároveň vás upozornit, abyste se na menopauzu připravila.

TIP: Věděly jste, že existují i doplňky stravy, které pomáhají mírnit příznaky klimakteria? Jedním z nich, který si ženy chválí a pravidelně se umísťuje v recenzích jako TOP produkt, je Menoxin.

V průběhu celé menopauzy a před ní dbejte na to, abyste žila aktivní a zdravý život. Prospěšná je fyzická aktivita, takže jestliže sportujete, nepřestávejte. Důležitá je také strava a celkový životní styl. Jestliže máte mírnou nadváhu, zbavte se jí. Studie dokazují, že hmotnější ženy s nadváhou snášejí menopauzu hůře a častěji trpí například návaly horka.

Vysoký cholesterol je jako tichý zabiják. Víte, jaké jsou hlavní příznaky vysokého cholesterolu?

Věděli jste, že užívat si sexuálního života můžete i po menopauze?

Je sice pravdou, že v období menopauzy může docházet ke ztrátě chuti na sex, nicméně jedná se jen o chvilkovou záležitost, která odezní. Navíc existují i situace, kdy naopak ženy v průběhu menopauzy po sexu touží mnohem více, zvláště pak po ní. Není tedy pravdou, že by váš sexuální život po 40 letech přestal být takovým, jakým nyní je. V mnoha případech může být dokonce ještě lepší a rozmanitější, jelikož se nebudete muset omezovat.

Pokud žena nemá k sexu chuť, není nutný ihned pohlavní styk. Snažte se, aby vás partner sexuálně stimuloval, což vás vzruší natolik, že nechuť překonáte. A nakonec, nezapomínejte na masturbaci, ta může být pro ženy v období klimakteria prvním krůčkem zpět do aktivního sexuálního života.

Není pochyb o tom, že sex je důležitou součástí vztahu pro oba partnery. Právě v období přechodu pro vás může být sex mnohem intenzivnější než kdykoli dříve, protože můžete pustit z hlavy obavy z otěhotnění a podobně. Můžete si tak užívat sexu bez zábran. Důležité však je, aby měl partner dostatek trpělivosti pro větší erotickou stimulaci, ta je u žen procházejících menopauzou obzvláště důležitá, protože pomáhá překonat počáteční nechuť.

Hormonální substituční terapie

Tato léčba, nebo spíše zmírnění příznaků menopauzy pomocí hormonální terapie, se používá zejména v případech, kdy jsou příznaky a průběh menopauzy příliš nesnesitelné. Hormonální substituční terapie (HST) je hojně využívána v období menopauzy, avšak ženy si často neuvědomují, jaká s sebou přináší rizika. Proto je vždy dobré se nejprve minimálně poradit s lékařem a tuto léčbu si dobře promyslet.

Hormonální substituční terapie zvyšuje až dvojnásobně riziko žilní trombózy, zvyšuje riziko rakoviny prsu, srdečního infarktu a podobně. Proto je mnohem lepší využít léčbu pomocí fytoestrogenů, což mohou být například rostlinné estrogeny.

O autorovi

Beáta Benešová

Beáta Benešová

Jsem redaktorkou tohoto erotického magazínu již více než 5 let. Ráda experimentuji a testuji osobně erotické pomůcky, na něž, poté vytvářím recenze. Otestovala jsem se svým partnerem a sama přes 40 erotických pomůcek. Mám velmi ráda sex, ale i svého přítele, kterému jsem 100% věrná.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..