Sexuálně přenosné choroby

Vše o AIDS - Diskuze, léčení, video

Sexuální chorobySexuálně přenosné choroby se množí čím dál víc. Je veřejnost o nich dostatečně informovaná?

V poválečných obdobích byly pohlavně přenosné choroby velmi rozšířené. Naše země se vyhnula po druhé světové válce dalšímu velkému nárůstu těchto infekcí. Na této skutečnosti má velký vliv zvýšená životní úroveň obyvatelstva, pozdější objevení penicilínu a také zákon, který potíral pohlavní nemoci. Díky tomu sexuálně přenosné infekce a jejich výskyt klesly v padesátých letech na minimum.

Vyžeň nudu z ložnice - 720x90

Šedesátá léta zaznamenala změnu ve vývoji a to dost výraznou. Počet nákazy kapavkou za dalších dvacet let vzrostl až třikrát v Evropě. K takovýmto, už známým nemocem, však přibývali další nákazy, které dříve nebyly označovány jako sexuálně přenosné. Popřípadě se o nich nevědělo a to, že se jejich výskyt diagnostikoval, připisujeme novým metodám diagnostikování.

Výskyt pohlavních nemocí podléhá povinnému hlášení. Díky tomu vznikají statistiky, kde můžeme tyto informace najít. Právě statistiky nám ukazují, že výskyt kapavky poklesl, naopak syfilis zaznamenal vzestup a to v devadesátých letech minulého století. Nové infekce se vyskytovali spíše u mladších jedinců, tedy ve věku 15 – 35 let. Otevření hranic ukázalo, že ohrožení představují i cizinci. Vždy je tedy dobré používat kondom!

Co se mezi choroby řadí?

Dříve se tyto nemoci označovali jako pohlavní. Současně mezi ně zařazujeme taky virová, parazitární a bakteriální onemocnění, která jsou převážně nebo jen a pouze šířena pomocí pohlavního styku. Kategorie se tedy rozšířila, mezinárodně se značí zkratkou STD, tedy sexally transmitted diseases. Můžeme také použít jakési dělení na klasické pohlavní choroby (syfilis, kapavka, měkký vřed či čtvrtá pohlavní nemoc lymphogranuloma venereum). Dále jsou to ostatní sexuálně přenosné choroby, do kterých řadíme záněty močové trubice, které nejsou způsobené kapavkou, virová onemocnění (vir žloutenky typu B a typu C), kvasinkové záněty a podobně. Poslední pomyslná kategorie je onemocnění AIDS (syndrom získané imunitní nedostatečnosti). Jednotlivá onemocnění si proto představíme a něco více si o nich povíme.

Kapavka

Kapavka je momentálně jedna z nejrozšířenějších pohlavních chorob, se kterou se setkáváme. Obvyklé příznaky jsou hnisavé záněty vylučovacích a pohlavních orgánů, někdy také konečníků. Může to být také u spojivek. Když se kapavka nezačne léčit včas, nebo se nebude léčit vůbec, mužům i ženám hrozí neplodnost. V průběhu léčby se musí dodržovat přísný sexuální půst. Důležité je také vědět, že léčba kapavky je ze zákona povinná. Osoby, které se vědomě léčbě vyhýbají, hrozí, že se dopouštějí trestného činu. Jestliže se tedy nakazíte kapavkou a odmítnete jí léčit, hrozí vám, že nemusíte mít děti a ještě vás může potkat vězení.

Chlamydie

Chlamydie jsou jedna z nejrozšířenějších infekcí v celé Evropě a to nejen mezi pohlavními chorobami. Uváděná čísla ukazují, že každý rok se nakazí přibližně několik stovek tisíc lidí. A to tato čísla nejsou úplná. Chlamydie parazitují v hostitelských buňkách a v tom právě jejich zákeřnost spočívá. To, že parazitují v hostitelských buňkách jejich zjištění víc a víc znesnadňuje. Často je doprovází kapavka.

U žen se vyskytuje také záněty vnitřních pohlavních orgánů. Značná část chlamydii zůstává nezjištěna, příznaky jsou totiž velmi nenápadné. Nemoc se tak víc a víc šíří. Chlamydie u mužů způsobují nekapavčité záněty močové trubice. Projevy jsou zejména mírné pálení v močové trubici, nepříjemné pocity v podbřišku a podobně. Jeden z nejúčinnějších léků je tetracyklinová řada antibiotik.

Syfilis (Příjice)

Syfilis je velmi nebezpečný, na následky této nemoci můžete dokonce umřít!! Nemoc se projevuje u postižených osob ve třech stádiích. Na pohlavních orgánech se objeví rudý vřed, který není bolestivý. Pacienti mu tak často nepřidávají žádnou zvláštní pozornost. Během dalších týdnů se objevují nebolestivé zduření tříselných mízních uzlin. Další fáze zaznamenává příznaky jako zvýšená teplota, celková únava, zvětšení mízních uzlin, malátnost či bolesti hlavy.

V průběhu několika let druhé stádium přechází do dalšího, třetího stádia. V tomto stádiu jsou ohroženy životně důležité orgány jako například mozek či srdce. Končit to může až smrtí.

Měkký vřed (Ulcus molle)

Nejnepříjemnější nemoci jsou ty, které se přenáší pohlavním stykem a samotně napadají intimní partie lidského těla. Pro člověka jsou příznaky velmi nepříjemné. Často mají i zdravotní důsledky. Často se takto nemocní lidí cítí trapně a bojí se vyhledat lékaře. Ženy toto onemocnění postihuje zcela výjimečně. Spíše se vyskytuje u mužů a častěji u homosexuálů. Od nakažení se potíže objeví velmi rychle, dva až tři dny od nakažení. Začnou se tvořit menší vřídky a to v oblasti třísel.

Tyto vřídky zprvu vypadají jako puchýřky. Když se nemoc nebude léčit okamžitě, vřídky se začnou rozrůstat a infekce se přenese na mízní uzliny. Ty se pak ztvrdnou a zduří. V oblasti třísel pak máte velmi bolestivá boule. Vzniká píštěl a to v důsledku mízních uzlin. V nich se hromadí žlutozelený sliz. Pokožka se pak pod tlakem protrhává a sliz vytéká ven.

O autorovi

Beáta Benešová

Beáta Benešová

Jsem redaktorkou tohoto erotického magazínu již více než 5 let. Ráda experimentuji a testuji osobně erotické pomůcky, na něž, poté vytvářím recenze. Otestovala jsem se svým partnerem a sama přes 40 erotických pomůcek. Mám velmi ráda sex, ale i svého přítele, kterému jsem 100% věrná.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..