Jaká je nejlepší antikoncepce?

Jaká je nejlepší antikoncepce?

AntikoncepceAntikoncepce se používá nejčastěji k zabránění početí. Je nutno se však chránit nejen proti nechtěnému početí, ale i proti různým pohlavním nemocem. Jaké existují moderní metody antikoncepce? A jaké jsou nejlepší antikoncepce?

Dnes naprosto běžné je, chránit se před nechtěným těhotenstvím i před pohlavně přenosnými chorobami. A když už to u některých běžné není, mělo by být. Statistiky ukazují, že dnešní mladí lidé jsou ohledně antikoncepce zodpovědnější.

Vyžeň nudu z ložnice - 720x90

Antikoncepci berou jako samozřejmost a součást svého života. Nijak se proti ní neohrazují ani jí neberou jako něco soukromého a intimního. Proto se také snížil počet nechtěně počatých dětí. Je to zásluhou žen a dívek, které se chrání. I muži spoléhají na ochranu, ale na důsledky pohlavně přenosných nemocí už nemyslí. A světoznámá nemoc AIDS je velmi nebezpečná.

Několik druhů antikoncepce

Dnešní doba se náhodnému a pravidelnému sexu nevyhýbá, naopak se vyvíjí v její prospěch. Když se partneři na dítě ještě necítí či jsou to partneři čistě náhodní, nechtějí počít dítě. Proto se vyrábí víc a víc antikoncepčních přípravků, které nejsou nijak náročné na užívání, jsou víc a víc spolehlivější, nemají žádné, nebo jen minimální vedlejší účinky.

Antikoncepce – tradiční druhy a jak je použít

Antikoncepci rozdělujeme na dvě základní metody. Antikoncepce hormonální a antikoncepce nehormonální. Připojuje se zde také antikoncepce, kterou mohou užívat ženy, které kojí. Není pravda, že v těle ženy kojení vyvolá určité hormony, které brání početí. Nejedna žena, podlehla této teorii a najednou se objevilo těhotenství. Kvůli kojení tak tyto ženy nemohou běžně užívat hormonální antikoncepci. Tradiční způsoby antikoncepce jsou například:

Kondom

Kondomy se dají koupit téměř všude, v supermarketu, v drogerii, ale i u benzínové pumpy. V případě potřeby je nutno kondom použít, proto by měl muž mít kondom neustále u sebe. Říkat si, že ve chvíli, kdy to bude potřeba, se nějaký sežene, není vůbec spolehlivé. Mnoho mužů se s tímto přístupem už stalo otcem dítěte. Vždycky je lepší být připraven! Ochrana před početím ve formě kondomu neobsazuje přední místa, v anketě spolehlivosti. Ovšem je to lepší, než nic. Kondom navíc ochrání před možnou nákazou AIDS a jinými pohlavními nemocemi. I žena, když užívá antikoncepční pilulky, a sexuálně je aktivní, by u sebe mít kondom měla. Spoléhat na muže se nevyplácí, jde i o Vaši ochranu, proto na to dbejte. Jste-li žena, která nemá problém s náhodným sexem, pak je krabička kondomů pro Vás stejně důležitá, jako klíče či peněženka. Ve chvíli, kdy zariskujete, můžete se nakazit nemocí AIDS, kdy člověk ztrácí svou imunitu.

Hormonální antikoncepce

Pravidelné užívání hormonální antikoncepce ženy a dívky chrání před nechtěným těhotenstvím, ne však proti nemocem, které se přenášejí pohlavním stykem. V drtivé většině tuto antikoncepci užívají ženy a dívky, které sexuálně žijí s jedním a trvalým partnerem. Podmínka to sice není, ale obvykle se tak stává. Ve chvíli, kdy antikoncepci užíváte přesně podle všech uvedených pravidel a také pravidelně, je tato metoda proti těhotenství velmi spolehlivá. Účinnost hormonální antikoncepce mohou snižovat některé léky, v drtivé většině jde o antibiotika. Když je žena kuřačka, hormonální antikoncepce pro ni není úplně to nejlepší, hrozí riziko trvalého oslepnutí. Nejčastěji se hormonální antikoncepce užívá jako pilulky. Existují však náplasti, injekce či podkožní implantáty.

Přerušovaná soulož

Tato metoda je známá již odpradávna. Metodu přerušované soulože využívá mnoho párů, jde o to, že před vyvrcholením muž mimo vagínu ženy provede výron semene. Metoda však není tak úplně spolehlivá, bylo totiž nalezelo v preejakulátu část spermatu. Tato část tak může vajíčko oplodnit, a i když je muž ukázněný a ejakuluje mimo pochvu, i tak se může stát, že ženu oplodní.

Plodné a neplodné dny

Metoda velmi nespolehlivá, i tak se těší poměrně velké oblibě. A jak metoda funguje? Přesně v polovině, mezi dvěma menstruacemi se vyskytuje období, kterému se říká ovulace. A to je jediná možnost, kdy ženino vajíčko může muž oplodnit. Když má žena pravidelný menstruační cyklus, i ovulace by měla, podle předpokladu, být pravidelná. A jde tak tyto dny vypočítat. Každý gynekolog potvrdí, že tato skutečnost nejde potvrdit a ani zaručit. Proto je to metoda, značně nespolehlivá. Podobně jsou na tom metody sledování hustoty hlenu či například měření bazální teploty.

Pesar

Pesar je oblíben hlavně v USA, u nás jeho oblíbenost není tak vysoká. Pesar je prakticky gumový klobouček, ten se do pochvy vkládá před pohlavním stykem. V pochvě může být nejdéle tři dny. Je to prakticky takový ženská verze kondomu. Když se pesar vyjme, vysuší, je připraven na další použití. Zavádění pesaru je docela složité a ochrana před pohlavními nemocemi je nulová. Pesar může ženám způsobit infekce nebo taky problémy s močovými cestami.

Spermicidní čípky, krémy

Tato metoda u nás až tak známá není. Na použití prostředků na bázi chemie, které spermie znehybňují či přímo zahubují, se však lidé začínají informovat. Jsou ti například krémy, čípky, pěny, které se vkládají do vagíny a jejich účinnost je i několik hodin po styku. Vkládat tyto gely, krémy či čípky je nutno před pohlavním stykem. Tato metoda se používá velmi snadno, koupit prostředky můžete volně, bez nutnosti lékařské kontroly. Je nutno vědět, že se může objevovat i alergická reakce, která je stále častější u této metody.

Pilulka po sexu

Pilulka po sexu, odborně postkoitální antikoncepce je vhodná ve chvíli, kdy jste použili některou z výše uvedených metod a ona selhala. Nejčastěji to bývá právě kondom. Metoda je to opět nespolehlivá. Tato pilulka u několika žen narušila pravidelnou menstruačního cyklu, u některých vyvolala zvracení, způsobovala nepříjemné problémy. Aby metoda byla opravdu spolehlivá, je nutno pilulku vzít co nejrychleji po sexu. Spolehlivost se snižuje spolu s tím, jak dlouho od sexu jí vezmete.

Sterilizace

Proti nechtěnému těhotenství funguje velmi spolehlivě sterilizace. A to ať ženská nebo mužská sterilizace. Tato metoda však jde praktikovat jen u lidí, kteří již děti mají a o tento zákrok zažádají. K metodě se uchylujte jen ve chvíli, kdy jste si opravdu na sto procent jistí, že dítě chtít nebudete a nějaké už doma máte.

O autorovi

Beáta Benešová

Beáta Benešová

Jsem redaktorkou tohoto erotického magazínu již více než 5 let. Ráda experimentuji a testuji osobně erotické pomůcky, na něž, poté vytvářím recenze. Otestovala jsem se svým partnerem a sama přes 40 erotických pomůcek. Mám velmi ráda sex, ale i svého přítele, kterému jsem 100% věrná.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..