Pozor na vaše zdraví: Hrozí pohlavní nemoci i vám?

Pozor na vaše zdraví: Hrozí pohlavní nemoci i vám?

Sexuální aktivita je jednou ze známek zdravého života. Bohužel je, mimo příjemné prožitky, spojená i s rizikem nákazy pohlavně přenosnými chorobami. Statistiky ukazují, že v posledních letech počet nakažených stoupá. Jaké mají pohlavní nemoci příznaky, jak dlouho to trvá, než se projeví a jak se jich zbavit? To se dozvíte, když budete pokračovat ve čtení.

Nemoci přenášené pohlavním stykem nemusí představovat jediné nebezpečí. Chtěli byste zkusit sex ve vodě, ale bojíte se možných problémů? Zjistěte, na co si dát pozor.

Sbírka metod na zvětšení a rozšíření penisu

Pohlavní nemoci a jejich přenos. Jaké jsou příčiny?

Pohlavní nemoci, odborně nazývané venerologické, se nejčastěji přenáší tělními tekutinami. Typickou příčinou nákazy je pohlavní styk, choroba se ale může šířit i krví, například přes transfúzi. V případě, že otěhotní žena nakažená pohlavní nemocí, ta se přenáší na nenarozený plod.

Pohlavní nemoci se nejčastěji přenáší sexuálním stykem, přenáší se ale i krví nebo z matky na plod. Mnohdy ale provází pohlavní nemoci inkubační doba, během které nakažený nezáměrně šíří chorobu dál. Naučte se, jak se chránit.

Často mají pohlavní nemoci příznaky, podle kterých je poznáte. Mnohdy ale provází pohlavní nemoci inkubační doba, během které nepocítíte, že něco není v pořádku. Délka inkubační doby se liší v závislosti na druhu onemocnění, a to od několika dnů až po dlouhé roky, během kterých nakažená osoba přenáší nákazu dál. I proto je třeba naučit se, jak se proti nebezpečí pohlavních nemocí chránit.

Zatímco v 50. letech minulého století byly pohlavní nemoci na ústupu, v 60. letech počet nemocných prudce stoupl a poprvé byly popsány i dosud neznámé choroby. Jak jsme na tom dnes? Přečtěte si o sexuálně přenosných chorobách více.

Typy pohlavních nemocí: Co vás může potkat?

Různé typy pohlavních nemocí jsou způsobeny bakteriemi, ale i parazity a viry. Kromě klasických chorob jako jsou kapavka, syfilis, měkký vřed či takzvaná čtvrtá pohlavní nemoc, si můžete sexuálním stykem přivodit i záněty močové trubice, žloutenku typu B a C, genitální bradavice, opar nebo kvasinkovou infekci, která potrápí hlavně ženy. Samostatnou kapitolu představuje obávaný AIDS.

Nemoc může být způsobena bakteriemi, parazity nebo viry. V závislosti na tom mají pohlavní nemoci příznaky, podle kterých je poznáte.

Syfilis: Jde o bakteriální infekci. Mezi první příznaky patří rudý nebolestivý vřed, který se vytvoří nejčastěji v oblasti genitálií či konečníku. V druhé fázi nemoc provází vyrážka a malátnost. Asi po 2 letech tyto příznaky vymizí a nemoc přejde do klidové fáze, která trvá až 20 let. Poté se nemoc opět aktivně projeví ve formě obrny, poruchy řeči či demence v důsledku těžkého poškození nervových tkání, orgánů, kostí a kůže hnisavými ložisky. Nemoc může vést až ke smrti.

Kapavka: Kapavka je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění. U mužů se projevuje nejčastěji hnisavým výtokem z močové trubice, odkud se dál šíří ke konečníku, nebo k varlatům a prostatě. Onemocnění se může projevit i krvácením z konečníku. U žen nemoc často probíhá bez příznaků, ale i ony můžou být postiženy hnisavým vaginálním výtokem, krvácením mezi menstruací či po pohlavním styku. Rozvinutá kapavka může zapříčinit neplodnost.

Mezi klasické pohlavní nemoci patří čtveřice chorob bakteriálního původu. Nejzávažnější z nich – syfilis, může vést až ke smrti. Dejte si pozor také na neplodnost způsobující kapavku a nepříjemný měkký vřed. S venerickým lymfogranulem – čtvrtou pohlavní nemocí – se v našich končinách asi nesetkáte.

Měkký vřed: Ulcus molle, takzvaný měkký vřed, napadá oblast třísel. Onemocnění je rozšířeno hlavně mezi muži. U této pohlavní nemoci inkubační doba trvá asi 4 až 7 dní. Pak se objeví malé vřídky, ze kterých se stanou mokvavé boláky. Když se léčba zanedbá, infekce se přesune do mízních uzlin. V pokročilém stadiu velké boláky praskají a vytéká z nich krvavý hnis.

Lymphogranuloma venereum: Známá jako tzv. čtvrtá pohlavní nemoc, se vyskytuje hlavně v subtropických a tropických oblastech – u nás se s ní téměř nepotkáte. Projevuje se u mužů i žen ve nejprve ve formě vředů, které se sice rychle zahojí, ale po několika týdnech dojde ke zduření a změknutí mízních uzlin. Rozsáhlé abscesy můžou vést k znetvoření genitálu.

Strašák jménem AIDS

Známý syndrom získaného selhání imunity je způsobený virem HIV, který u člověk způsobuje ztrátu obranyschopnosti. Běžně se přenáší krví, spermatem a poševním výtokem, možná je ale i infikace mateřským mlékem. U této pohlavní nemoci inkubační doba trvá 3 až 6 týdnů. Pak dojde k projevu nemoci, který si snadno spletete s chřipkou. Po odeznění následuje několikaletá latentní fáze, během které se postižení cítí úplně zdraví.

Jedinci, který se nakazí virem HIV, selže imunita. Lidské tělo se nedokáže ubránit běžným nemocem. Tato nevyléčitelná choroba končí smrtí.

Po odeznění latentní fáze ale AIDS naplno propukne. Nemocný člověk se není schopen bránit útokům virů, bakterií či plísní. V závěrečné fázi pacient trpí infekcemi, které by zdravý organismus bez potíží potlačil. Časté je také propuknutí nádorového onemocnění, nemoc je téměř vždy provázena neurologickými obtížemi. Tato choroba je zatím bohužel smrtelná.

Nepodceňujte prevenci

Nejlepší je pochopitelně pohlavní nemoci vůbec nedostat. Zaručeně se jim vyhnete pouze sexuální zdrženlivostí – toto řešení je však pro většinu z vás asi příliš radikální. Postačí se vyhnout rizikovému chování. Pokud rádi střídáte sexuální partnery, nezapomínejte na kondom – ani bariérová ochrana nemusí být stoprocentně účinná, její spolehlivost je ale vysoká.

 Pokud se chcete vyhnout pohlavním nemocem, dejte si pozor na rizikové chování. Základní prevencí je použití vhodné antikoncepce. Vyberte si takovou, která odpovídá vašemu životnímu stylu.

Pokud máte sebemenší podezření či obavu, nechte si udělat testy na pohlavní nemoci. Laboratoře vám je v dnešní době za rozumný finanční obnos provedou diskrétně a bez nutnosti návštěvy lékaře. Pokud ale na svém těle zaznamenáte jakýkoliv varovný příznak, lékařskému vyšetření se v žádném případě nevyhýbejte, i když se třeba stydíte. Může vám to ušetřit spoustu budoucích nepříjemností.

Co dělat, když testy na pohlavní nemoci vyjdou pozitivní?

Jak už jsme si pověděli, mezi nejběžnější pohlavní nemoci patří kapavka, syfilis, měkký vřed a v našich podmínkách vzácný venerický lymfogranulom. Tyto různě rizikové choroby mají společný bakteriální původ. Na jejich léčbu se nasazují odpovídající antibiotika – jejich účinek ale závisí na závažnosti vašeho onemocnění. Nepodceňujte proto návštěvu lékaře už při prvních příznacích a nechte si udělat testy na pohlavní nemoci.

Na syfilis či kapavku se předepisují antibiotika. Ve vážných případech se nevyhnete hospitalizaci, navštivte proto lékaře včas. AIDS dnešní medicína vyléčit neumí, ale dokáže nemocným zajistit delší život.

Onemocnění AIDS je virového původu a bohužel je zatím nevyléčitelné. Dnešní medicína už ale dokáže život lidí nakažených virem HIV prodloužit – lékaři jsou schopni déle udržet klidovou fázi, během které se nemoc nijak neprojevuje. Z toho důvodu je skutečně důležité vyhnout se nechráněnému styku s partnerem, kterého doopravdy dobře neznáte.

Chraňte se a nepodceňujte příznaky

Zatímco některá onemocnění vás pouze nepříjemně potrápí, jiná můžou být smrtelná. Nezapomínejte proto při pohlavním styku – zvlášť při častém střídání partnerů – na kondom! Náležitou pozornost věnujte také hygieně. Pokud jste měli rizikový pohlavní styk nebo jestli na sobě pozorujete varovné příznaky, neodkládejte návštěvu lékaře.

Sbírka metod na zvětšení a rozšíření penisu

O autorovi

Beáta Benešová

Beáta Benešová

Jsem redaktorkou tohoto erotického magazínu již více než 5 let. Ráda experimentuji a testuji osobně erotické pomůcky, na něž, poté vytvářím recenze. Otestovala jsem se svým partnerem a sama přes 40 erotických pomůcek. Mám velmi ráda sex, ale i svého přítele, kterému jsem 100% věrná.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..